enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,6401
EURO
19,5573
ALTIN
1.062,67
BIST
4.947,72
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adıyaman
Az Bulutlu
13°C
Adıyaman
13°C
Az Bulutlu
Çarşamba Çok Bulutlu
11°C
Perşembe Az Bulutlu
12°C
Cuma Az Bulutlu
14°C
Cumartesi Az Bulutlu
15°C

AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ TÜRK DİLİ BÖLÜM BAŞKANI YARD. DOÇ. DR. AHMET KIYMAZ’A “PROFESÖRLÜK” UNVANI VERİLDİ.

AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ TÜRK DİLİ BÖLÜM BAŞKANI YARD. DOÇ. DR. AHMET KIYMAZ’A “PROFESÖRLÜK” UNVANI VERİLDİ.
REKLAM ALANI
20.05.2017
0
A+
A-

Nüfus yönünden Kazakistan’ın üçüncü büyük şehri Çimkent’te bulunan BÖLGESEL SOSYAL GİRİŞİMCİLİK ÜNİVERSİTESİ (Аймақтық әлевметтiк – инновациялық университетi / Региональный социально – инновационный университет / Regional Social – Innovational University / www.rsiu.kz/ru) tarafından diplomaları verilen Doç. Dr. Ahmet GÜNGÖR ve Kutlu Haber Sitemizin yazarlarından . Doç. Dr. Ahmet KIYMAZ, önceki aylarda adı geçen üniversitede “Muhtar Awezov”, “Hoca Ahmet Yesevî Öğretisi ve Türk Dünyası”, “Türk Dilinin Tarihî Gelişimi”, “Türkiye-Kazakistan İlişkileri” konularında konferanslar ve dersler (İnternet aracılığı ile online verilen dersler de dahil) vermişlerdi.
Yard. Doç. Dr. Ahmet GÜNGÖR ile Yard. Doç. Dr. Ahmet KIYMAZ’ın Türkiye-Kazakistan ilişkilerini olumlu yönden artırmaları, Türk dili ve kültürüne yaptıkları katkılar karşılıksız kalmadı; gayret ve faaliyetlerinin karşılığı olarak BÖLGESEL SOSYAL GİRİŞİMCİLİK ÜNİVERSİTESİ tarafından adı geçen öğretim üyelerine 26 Nisan 2017 tarihli, 10 numara sayılı senato kararıyla, “PROFESÖRLÜK” unvanı verildi.
11 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenen “Profesörlük” diplomalarını verme törenine, Üniversite Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Carılkasım KERİMBEKULI, Üniversite Rektörü Prof. Dr. S.R. BORANBAYEV, Üniversite Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ermehan KISTAMBAYEV, Üniversite Senato Üyeleri ve öğretim üyeleri katıldı.
***
Doç. Dr. Ahmet GÜNGÖR’ün “Profesörlük” Unvanının Verildiği Törende Yaptığı Konuşma
“Bölgesel Sosyal Girişimcilik Üniversitesi Sayın Mütevelli Heyet Başkanı, Üniversitenin Değerli Rektörü, Enstitü Müdürü, senato üyeleri ve üniversitenin değerli akademisyenleri,
Bugün sizlerin huzurunda olmaktan memnun olduğumuzu ifade etmek isterim. Üniversitenizin daveti üzerine Kazakların ve Türk dünyası edebiyatının önde gelen yazar, akademisyen, halkbilimci, gazeteci, tiyatro yazarı ve daha birçok özelliklerini burada sayamadığımız büyük edebiyatçı Muhtar Awezov başta olmak üzere Türk – Kazak kültür ve edebiyatları ile ilgili konferanslar, dersler vermek, bizler için büyük bir lütûftur.
Türkiye’de Kazak edebiyatına dair çalışmalarımız uzun yıllara dayanır. Çıkarmış olduğumuz Abay, Jambıl Jabayev ve Muhtar Awezov sayılarıyla Türk insanlarına Kazakların ünlü şair ve yazarlarını tanıtma gayreti içinde olduk. Ayrıca, Kazak dilci ve edebiyatçılarının makalelerini Türkiye Türkçesine çevirdik. Elbette son zamanlarda Kazak edebiyatına dair birçok çalışmalar, genç dilci ve edebiyatçılar tarafından Türkiye’de yürütülmektedir.
Üniversite senatonuzun almış olduğu kararla şahsıma vermiş olduğunuz “PROFESÖRLÜK” unvanı, benim için çok anlamlı ve önemlidir. Burada, başta Sayın Mütevelli Heyet Başkanı olmak üzere üniversitemizin rektör ve rektör yardımcılarına, siz değerli akademisyenlere teşekkür eder, saygılarımı sunarım.”
***
Yard. Doç. Dr. Ahmet KIYMAZ’ın “Profesörlük” Unvanının Verildiği Törende Yaptığı Konuşma
“Her şeyden önce üniversitemizin Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sayın Carılkasım KERİMBEKULI’ye, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Sayın BORANBAYEV’e, Üniversite Enstitü Müdürü Prof. Dr. Sayın Ermehan KIYSAVBAYEV’e, Üniversite Senato Üyeleri ve öğretim üyelerine şükranlarımı arz ederim.
Hoca Ahmet Yesevî’nin, Abılay Han’ın, Abay KUNANBAY’ın ve NAZARBAYEV’in ülkesinde, Çimkent’te sizlere seslenmekten büyük şeref duyuyorum. Biz söyleyelim-söylemeyelim, birileri duysun-duymasın, bizim hepimizin 1000 yıl önce, atası birdi. Türkiye’de yaşayan bizler OĞUZ’uz, sizler KAZAK’sınız, KIRGIZ’sınız, ÖZBEK’siniz. Ama, hepimiz TÜRK’üz. Ben, Türkiye’de subay yetiştiren Kara Harp Okulunda uzun yıllar Türk dili hocalığı yaptım. 1992 yılından itibaren pek çok Kazak, Kırgız, Özbek, Azeri öğrencim oldu.
İlk gençlik yıllarımdan itibaren Türkiye dışındaki siz değerli soydaşlarıma, kardeşlerime hep muhabbet besledim. Şu anda Çimkent’te, Almatı’da Kazakistan ordumuzda görevli “Yarbay” rütbesinde bulunan ve hâlâ görüştüğüm öğrencilerim var. Bu durumdan büyük şeref duymaktayım.
Hoca Ahmet Yesevî Üniversitesinde görevlendirilmemden sonra ise, daha yakından tanıdıkça sizleri bir başka sever oldum. Hoca Ahmet Yesevî Üniversitesindeki görevim vesilesi ile üniversitenizdeki değerli yönetici ve öğretim üyeleriyle yakından tanışma fırsatını elde etmiş olmaktan da büyük mutluluk duydum. Son aylarda, üniversitenize davet edilerek konferanslar, dersler verdim. Ayrıca, internet üzerinden de dersler vererek sevgili öğrencilerimize ve Kazakistan’a hizmet etme gayretinde bulundum. Bu konferans ve derslerden dolayı da çok bahtiyar olduğumu özellikle ifade etmek istiyorum.
Türkiye’de televizyonlarda ve konferanslarda zaman zaman konuşurum, dergi ve gazetelerde yazarım. Türkiye-Kazakistan ilişkilerinin daha olumlu düzeye gelmesi konusundan ve Hoca Ahmet Yesevî öğretisinden hep bahsederim. Hoca Ahmet Yesevî öğretisi ve onun hayat felsefesi, Türk-Kazak-Kırgız-Özbek hepimize örnek olmalı, hepimizi daha çok birleştirmeli düşüncesine hep sahip oldum. Bu konuda, Rabb’ime hep dua ediyorum. Allah’ın izniyle, sabırlı olursak, gayretli olursak, birbirimizi daha çok sever ve dayanışmamızı daha çok güçlendirirsek bütün Türk toplulukları olarak önümüzdeki çeyrek yüzyılda Türk dünyasının dünya siyasetine, dünya ekonomisine yön vereceğine yürekten inanıyorum.
Son düşüncem şudur; bu “PROFESÖRLÜK” unvanının üniversiteniz tarafından verilmesinden yüksek düzeyde manevî zevk aldım, büyük şeref duydum. Bu nedenle, Vakıf Mütevelli Heyet Başkanıma, Üniversite Rektörüme, Enstitü Müdürüme ve “Profesörlük” unvanını lâyık gören bütün öğretim üyelerine ayrı ayrı teşekkür eder, saygılarımı sunarım.”
***
ÇİMKENT BÖLGESEL SOSYAL GİRİŞİMCİLİK ÜNİVERSİTESİ
(Аймақтық әлевметтiк – инновациялық университетi / Региональный социально – инновационный университет / Regional Social – Innovational University / www.rsiu.kz/ru)
Üniversite, Güney Kazakistan’ın Çimkent şehrinde bulunmaktadır. Yaklaşık 7000 öğrencinin öğrenim gördüğü bir üniversitedir. Çimkent Bölgesel Sosyal Girişimcilik Üniversitesi, Kazakistan Millî Eğitim Bakanlığının RK 643 nolu kararı ve AA Nu.: 0000174 sayılı lisansıyla 03 Ağustos 2001 tarihinde kurulmuştur. Üniversitede 25 Profesör, 12 Doçent, 170 doktoralı öğretim üyesi görev yapmaktadır. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim-öğretim faaliyetini gerçekleştiren Çimkent Bölgesel Sosyal Girişimcilik Üniversitesi’nde Sosyal ve Eğitim Fakültesi başta olmak üzere yedi ayrı fakültede öğrenim yapılmaktadır.
Prof. Dr. Sayın Carılkasım KERİMBEKULI’nın Mütevelli Heyet Başkanlığında, Çimkent Bölgesel Sosyal Girişimcilik Üniversitesi’nde her geçen yıl eğitim-öğretim faaliyetleri daha büyük gelişim göstermekte; Kazakistan başta olmak üzere Türk dünyasına hizmet vermektedir.
***

REKLAM ALANI